Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kisielsku

Historia szkoły

 

HISTORIA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa w Kisielsku ma tak jak Niepodległa Polska 100-letnią historię. Jak informuje kronika szkoły: „Dzięki usilnym staraniom niektórych mieszkańców wsi Kisielsk jak Stanisława Pazury, Jana Domańskiego i innych została otwarta pierwsza szkoła powszechna polska w roku 1918 w Kisielsku”. Nauczanie dzieci w formie zorganizowanej dla mieszkańców Kisielska i okolicznych wsi rozpoczęto w listopadzie 1918r. w domach wynajmowanych od miejscowych rolników. Pierwszą nauczycielką była p. Andruchówna. Pierwszym kierownikiem szkoły był pan Stanisław Trojak, który w 1924r. objął to stanowisko.

W roku szkolnym 1927/28 utworzono pięć oddziałów w szkole, zaś  w Mizarach nastąpiło otwarcie jednoklasowej szkoły, w której uczył pan Wiktor Baka, podlegając pod kierownictwo szkoły w Kisielsku. W 1931r. szkoła powiększyła się o szósty oddział, a dwa lata później o oddział siódmy.

Społeczność Kisielska i okolicznych wsi, doceniając rolę oświaty w środowisku wiejskim, w czynie społecznym i z własnych środków finansowych wybudowała w 1936r. pierwszy budynek szkoły z drzewa sosnowego, mieszczący trzy sale lekcyjne.

Wybuch II wojny światowej spowodował, że zajęcia szkolne rozpoczęły się dopiero w grudniu 1939r. Szkoła została splądrowana przez Niemców, zniszczono bibliotekę. W tym okresie nauka odbywała się bez arkuszy ocen i dzienników. Dzieci uczęszczały na lekcje dorywczo.

28 października 1965r. tutejsi mieszkańcy rozpoczęli budowę dodatkowego murowanego budynku szkolnego z trzema salami lekcyjnymi, którego oddanie nastąpiło 23 sierpnia 1966r.

 

1 września 1966r. obowiązki kierownika szkoły zaczął pełnić p. Marian Śnieżek po odejściu p. Stanisława Trojaka na emeryturę. Szkoła zmieniła swój stopień organizacyjny – istniało już osiem oddziałów. W latach 1971/72 zbudowano pomieszczenie gospodarcze z salą na zajęcia techniczne i kuchnię oraz komórki na opał. W tym samym roku  nastąpiło rozwiązanie szkoły w Mizarach. W roku 1975 utworzono w Kisielsku przedszkole, którego kierownictwo objęła p. Lucyna Mućka. W 1989r. rozpoczęło się nauczanie religii w szkole.

Po odejściu p. Mariana Śnieżka na emeryturę 1 sierpnia 1991r. obowiązki dyrektora przejęła p. Janina Sentkiewicz.

W związku z bardzo złymi warunkami lokalowymi społeczność wsi: Kisielsk, Januszówka, Mizary, Wola Kisielska, Borki i Kapice, stanowiących obwód Szkoły Podstawowej w Kisielsku w 1994r. zawiązała po raz kolejny Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Kisielsku pod przewodnictwem p. Jana Chudka z Kisielska. Wśród mieszkańców przeprowadzono dwukrotnie zbiórki pieniędzy. W czynie społecznym w 1994r. wykonano fundamenty wraz
z podmurówką i zakupiono bloczki gazobetonowe. W 1997r. ze względu na stan zdrowia p. Janina Sentkiewicz zrezygnowała z pełnionej funkcji dyrektora.

1 października 1997r. nastąpiło uroczyste przekazanie szkoły nowej dyrektor p. Barbarze Urszuli Sałasińskiej, pełniącej tę funkcję do dziś.

11 listopada 1998r. odbyła się uroczystość 80-lecia Szkoły Podstawowej w Kisielsku, podczas której wójt Gminy Stoczek Łukowski p. Marek Czub wraz z radnymi obwodu:
p. Tadeuszem Krukiem i p. Andrzejem Rosą wyszli z inicjatywą wznowienia rozpoczętej wcześniej budowy szkoły. W lipcu 1999r. Gmina Stoczek Łukowski rozpoczyna realizację inwestycji.

17 stycznia 2001r. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Stoczku Łukowskim zwrócił się z propozycją nadania naszej szkole imienia Armii Krajowej.

W lipcu 2002r. nastąpiła rozbiórka starych budynków szkoły. 14 września 2002r. odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia nowego budynku połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej dla naszego absolwenta, ks. Infułata doktora Henryka Chudka – fundatora pierwszej w szkole pracowni komputerowej.

Od 1 września 2003r. uchwałą Rady Gminy Stoczek Łukowski Szkoła Podstawowa w Kisielsku staje się  Zespołem Oświatowym, w którym rozpoczyna funkcjonowanie Gimnazjum.

10 listopada 2004r. odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru i nadania Zespołowi Oświatowemu w Kisielsku imienia Armii Krajowej. Od tej chwili  słowa Tadeusza Kotarbińskiego widniejące na sztandarze: „Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości” wyznaczają kierunek działań społeczności  szkolnej w Kisielsku.

Od 1 grudnia 2005r. placówka poszerza swoją działalność o nowo otwarty Ośrodek Przedszkolny w ramach projektu edukacyjnego „Ośrodki przedszkolne – szansą na dobry start” Fundacji Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego.

24 września 2006r. odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia budynku sali gimnastycznej z łącznikiem oraz boiska połączona z posadzeniem Dębu Tysiąclecia upamiętniającego państwa Trojaków. 11 listopada 2006r. nastąpiło otwarcie Izby Pamięci poświęconej patronowi szkoły – Armii Krajowej.

22 listopada 2008r. we współpracy z wójtem i Radą Gminy Stoczek Łukowski szkoła świętuje kolejny jubileusz, 90 – lecia swego istnienia.

W 2010r. Gmina Stoczek Łukowski buduje szkolny plac zabaw, który od września służy najmłodszym uczniom.

W 2011r. szkoła zaczyna realizować projekt „Zielona klasa” we współpracy z UG i WFOŚ i GW w Lublinie polegający na utworzeniu zielonego terenu wokół szkoły. Prace zakończono w 2016r., a ich efektem jest piękny ogród, który spełnia walory dydaktyczne, estetyczne i wychowawcze.

W 2016r. szkoła zostaje wyposażona w monitoring wizyjny, tworzy się też nowy parking przy budynku.

W wyniku reformy edukacji od 1 września 2017r. Zespół Oświatowy im. Armii Krajowej w Kisielsku staje się ponownie Szkołą Podstawową im. Armii Krajowej w Kisielsku.

W roku szkolnym 2017/18  odbywa się termorenowacja obejmująca malowanie sali gimnastycznej oraz wykonanie nowej elewacji budynku szkoły z izolacją termiczną.

Obecnie placówka liczy osiem oddziałów Szkoły Podstawowej i jeden oddział gimnazjum oraz dwa oddziały przedszkolne.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Szkolny kanał YouTube

ERASMUS+