Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kisielsku

Rok szkolny 2011/12

ROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/12

28 CZERWCA 2012 ROKU ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO.

Tuż po Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Stoczku Łukowskim uczniowie po raz ostatni w tym roku szkolnym zjawili się w szkole. Gdy już cała społeczność uczniowska, grono pedagogiczne i rodzice,  zgromadzili się na sali gimnastycznej, jako pierwsza  głos zabrała pani Dyrektor ZO im. AK w Kisielsku, pani Barbara Urszula Sałasińska. Następnie pożegnalną część artystyczną przedstawili uczniowie klasy VI, których tradycyjnie pożegnali uczniowie z klasy V. W tym roku było to pożegnanie muzyczne, gdyż każdemu tegorocznemu absolwentowi Szkoły Podstawowej w Kisielsku została zadedykowana specjalnie dobrana piosenka, którą wykonywali piątoklasiści. Całość miała charakter humorystyczny. Szóstoklasiści otrzymali także upominki od swych młodszych kolegów – budziki. Zapewne by odmierzały tylko szczęśliwe chwile spędzone w czasie wakacji oraz już wkrótce w gimnazjum.

Następnie pani Dyrektor przystąpiła do uroczystego wręczania świadectw z wyróżnieniem i nagród. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się:

Gratulujemy!


Pożegnanie klasy III gimnazjum

Pożegnania nadszedł czas…

Szczęśliwej drogi już czas…

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…

             28 czerwca bieżącego roku uczniowie klasy IIIG uroczyście zakończyli rok szkolny. Przedstawili montaż słowno-muzyczny, przygotowywany pod opieką wychowawczyni, pani Grażyny Koper. Otrzymali świadectwa. Świadectwo z wyróżnieniem  i nagrodę  za bardzo dobre wyniki w nauce, reprezentowanie szkoły w licznych konkursach, zwłaszcza literackich  oraz za wzorowe zachowanie otrzymała Alicja Chudek.

Młodzieńcze lata to kryształ życia,

to chwila pełna natchnień,

a z niej wypływa niby z ukrycia

potężna siła marzeń…

Tych zapewne absolwentom naszego Gimnazjum nie brakuje.

Życie to sztuka wyborów.  

Życzymy gimnazjalistom, by wszystkie podejmowane przez nich decyzje okazywały się trafnymi!


Dobra energia dla wszystkich!

              Uczniowie z ZO im. AK w Kisielsku 24 czerwca 2012 roku wybrali się do Warszawy, gdzie na Polu Mokotowskim odbywał się finał obchodów Światowego Dnia Ziemi, w tym roku pod hasłem Dobra energia dla wszystkich! Opiekunami podczas wycieczki byli: pani dyrektor, Barbara Urszula Sałasińska, p. Jadwiga Staniak, p. Justyna Śnieżek-Sokół, p. Mirosław Kot i p. Agata Świderska.

             Atrakcji nie brakowało, pogoda dopisała. Leśnicy edukowali i rozdawali sadzonki naszych rodzimych gatunków drzew, a Reprezentacyjna Orkiestra Lasów Państwowych bawiła gości. Odbywały się między innymi prezentacje instytucji i organizacji związanych z ochroną środowiska, wyższych uczelni, Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, instytutów badawczych. Ważnym elementem edukacji ekologicznej była promocja selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu. Na stadionie Skra - Stena Recycling uruchomiła Ekostację, czyli miejsce twórczego wykorzystania odpadów, miejsce nauki oraz punkt zbiórki. W tym roku zbierano puszki, butelki pet, makulaturę oraz elektroodpady. W zamian można było otrzymać nasiona kwiatów, byliny, zioła i cebulki różnych roślin. Reba  - Organizacja Odzysku S.A. prowadziła edukację związaną z bateriami, promowała stałe punkty zbiórki oraz zbierała baterie.

               Obecni na Polu Mokotowskim mogli spróbować produktów i potraw regionalnych. Uczniowie chętnie korzystali z możliwości zabaw rekreacyjno-sportowych, wspinaczki skałkowej. Brali udział w licznych konkursach, np. wiedzy na temat ekologii, dojeniu sztucznej krowy na czas. Próbowali naładować baterie za pomocą specjalnego roweru, malowali, rysowali, badali skalę swego głosu, strzelali z łuku do celu. Uczniowie poznawali różne organizacje ekologiczne, wspierali schroniska bezdomnych zwierząt poprzez udział w loteriach. Warto zaznaczyć, że w wielu konkurencjach nasi uczniowie nie mieli sobie równych. Rekordy padały! Dominika Sobiech zajęła III miejsce we wspinaczce, a Mateusz Drosio i Sebastian Świeczak zdobyli wyróżnienia. Patryk Kulczyniec pobił rekord w dojeniu sztucznej krowy na czas! Wyniki innych uczniów z naszej szkoły były równie imponujące i wprawiające w podziw skład jury. Ponadto uczniowie mieli okazję użyć języka angielskiego.

                 Wycieczka była okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy na temat ekologii, ale także integracją i wspaniałą zabawą. To był dzień pełen wrażeń – niezapomnianych wrażeń!


Kisielki w przedstawieniu

 22 czerwca 2012 roku w Zespole Oświatowym im. AK w Kisielsku wystąpiły Kisielki, czyli uczniowie ze szkolnego Koła Teatralnego. Młodzi aktorzy wystawili na sali gimnastycznej dla całej społeczności szkolnej sztukę pod tytułem Kopciuszek. Wcześniej zadbali o dekorację, stroje, rekwizyty, zaproszenia i afisze teatralne. W czasie prób zapoznawali się z pojęciami teatralnymi i pracą nad głosem, ruchem scenicznym. W role poszczególnych bohaterów wcielili się: Dominika Świeczak i Aleksandra Osińska – narratorzy, Kopciuszek – Julia Słomka, Książę – Sebastian Świeczak, Księżniczki: Alicja Zadrożna, Katarzyna Kopeć, Kamila Celej, Wróżka – Dominika Sobiech, Konie: Jakub Miszkurka, Patryk Kulczyniec, Artur Zdziebłowski, Mateusz Świętochowski, gołąbki: Sandra Chudek, Andżelika Szerszeń, Weronika Olkowicz, Agata Olkowicz, dwaj książęta: Mateusz Drosio i Kamil Soćko.  

Czas przygotowań sztuki był dobrą okazją do zabawy i nauki dla uczniów. Nad przygotowaniami czuwał opiekun szkolnego koła teatralnego, p. Agata Świderska.


Sprawozdanie z VII Gminnych Warsztatów Literackich przeprowadzonych 22 czerwca 2012 roku w Kisielsku

W Zespole Oświatowym im. Armii Krajowej w Kisielsku 22 czerwca 2012 roku odbyły się VII Gminne Warsztaty Literackie,  zorganizowane przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Starych Kobiałkach przez polonistki, Barbarę Rosa dla uczniów z gimnazjów i Agatę Świderską dla uczniów ze szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Stoczek Łukowski.  Celem warsztatów jest rozwijanie i popularyzacja twórczości wśród uczniów, kształcenie literackie, uwrażliwianie na piękno języka literackiego, podkreślenie roli i magii słowa. Jak napisał Zbigniew Herbert Tylko poezja i baśń mają moc błyskawicznego kreowania rzeczy.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów w Kisielsku, Starej Róży, Starej Prawdzie, Starych Kobiałkach, Kamionce i Jedlance. Oprócz Opiekunów uczniów z poszczególnych szkół na warsztatach obecna była również pani Agnieszka Soszka, przedstawiciel Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach.

Spotkanie uroczyście rozpoczęła pani Dyrektor ZO im. AK w Kisielsku, Urszula Barbara Sałasińska. Następnie głos zabrała pani  Justyna Anna Kopeć – Stępnik, wielokrotnie już prowadząca warsztaty literackie w Kisielsku, obecnie pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach.  Miłym zaskoczeniem dla wszystkich  była tym razem obecność pani Agnieszki Kulik, która pod czujnym okiem pani Justyny poprowadziła spotkanie, wprowadzając uczniów w świat poezji.

Warsztaty rozpoczęły się zabawą ruchową, opartą na zasadach pedagogiki zabawy Klanzy. Po rozładowaniu napięcia i szybkiej integracji uczniowie przystąpili do przypominania i pogłębiania wiedzy z zakresu liryki. Przede wszystkim mieli okazję  powtórzyć środki literackie i ich funkcje. Następnie uczestnicy warsztatów układali zabawne historie składające się tylko ze słów rozpoczynających się na spółgłoskę k, po czym głośno je odczytywali: Król Karol kupił kapryśnego kota kochanej księżniczce Karolinie. Karolina kochała kochanego, kapryśnego kota… Kolejnym zadaniem młodych literatów było zapisywanie odpowiedzi na pytania stawiane prze panią Agnieszkę. Jedno z nich polegało na wymyślaniu nietypowych nazw barw. Wyobraźnie uczniowskie pracowały intensywnie. Jak się później okazało, dzięki temu zadaniu, niemalże w magiczny sposób, powstały metafory. W dalszej części warsztatów, pani Agnieszka zrobiła uczniom niespodziankę i zabrała ich w podróż balonem z muzyką w tle, oczywiście w wyobraźni. Uczniowie z zamkniętymi oczami, wsłuchując się w muzykę poważną odlecieli balonem… Ta magiczna podróż miała być inspiracją dla młodych poetów. W ostatnim etapie warsztatów uczniowie przystąpili do najważniejszej części, czyli do napisania własnego wiersza, w którym miały się znaleźć wcześniej powstałe metafory i metafory przygotowane przez Prowadzące warsztaty. Pani Agnieszka podkreśliła i wyczuliła wcześniej wszystkich uczestników, że każdy z nich jest jedyny i niepowtarzalny, zdolny do napisania oryginalnego i niepowtarzalnego utworu, pełnego niecodziennych zestawień słów, gry językowej, wyszukanych tropów. Dodała też, że mocno wierzy w ich rozbudzone wyobraźnie.

W czasie procesu twórczego, powstawania uczniowskiej twórczości literackiej w tle płynęła delikatna, uspokajająca, relaksująca  muzyka. Gdy każdy z uczestników warsztatów stworzył już własny wiersz, pani Justyna Anna Kopeć – Stępnik wraz z panią Agnieszką Kulik przystąpiły do oceny utworów. W tym czasie uczestnicy warsztatów mogli się zrelaksować przy słodkim poczęstunku i prezentowanej przez Szkolne Koło Teatralne Kisielki sztuce Kopciuszek, które przygotowała p. Agata Świderska.

Następnie został ogłoszony werdykt.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce: Alicja Chudek    kl. IIIG ZO im. AK Kisielsk 

                 Julia Słomka        kl. IV ZO im. AK Kisielsk

                Monika Pieniak   kl. VI Szkoła Podstawowa w Kamionce

 

II miejsce: Magda Płatek      kl. V ZO  ZO im. M. Jastrzębskiego Stara Róża   

       Szymon Trendak kl. IG ZO im. AK Kisielsk

       Katarzyna Kopeć kl. V ZO im. AK Kisielsk

 

III miejsce: Natalia Ciołek       kl. VI Szkoła Podstawowa w Kamionce

         Damian Łukasik kl. II G ZO im. PPŁK. WACŁAWA REJMAKA PS.   "OSTOJA” w Jedlance

         Andżelika Damoń kl. IG ZO Stoczek Łukowski    

         Sebastian Sobiech  ZO im. Wandy Chotomskiej Stara Prawda

 Wyróżnienia:

Renata Buczyńska ZO im. AK Kisielsk    

Kamila Celej ZO im. AK Kisielsk    

Piotr Rosa ZO im. AK Kisielsk    

Marlena Wójcik ZO im. AK Kisielsk    

Pani Justyna podkreślała, że trudno dokonać obiektywnej oceny utworów literackich oraz zachęcała wszystkich uczestników warsztatów do dalszych prób i poczynań literackich. Dyplomy i nagrody, ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starych Kobiałkach,  wręczyła laureatom VII Gminnych Warsztatów Literackich pani Dyrektor ZO im. AK w Kisielsku, Urszula Barbara Sałasińska. Wszyscy uczestnicy otrzymali skromne upominki, a opiekunowie podziękowania za przygotowanie swoich uczniów do warsztatów.

Kisielsk, dn. 22.czerwca 2012r.


Barwy słowa  - zmagania recytatorskie w Łukowie!

22 maja troje uczniów z klasy czwartej naszej szkoły pod opieką p. Agaty Świderskiej reprezentowało swe umiejętności recytatorskie w Łukowskim Ośrodku Kultury na konkursie Barwy słowa. Przy okazji mogli też podziwiać recytacje uczniów z innych szkół i odkrywać jak barwny może być świat słów przez nas wypowiadanych. Nominację do dalszej walki, tym razem już  w Lublinie, otrzymała Julia Słomka, która przedstawiła utwór pt. „Dwa jeże” Jerzego Kerna. Wszystkim reprezentantom szkoły gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych eliminacjach.  A za Julię trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim konkursu.


Udział w Parafialnym Dniu Skupienia

19 maja uczniowie z ZO w Kisielsku zaprezentowali swą twórczość literacką w parafialnym kościele podczas obchodzonego Dnia skupienia. Młodzież prezentowała wiersze o tematyce religijnej, dotyczącej kapliczek w naszej okolicy. Przedstawiane wiersze znajdują się w publikacji „Okaleczone przez czas, zapomniane przez ludzi”, wydanej w minionym roku jako tom pokonkursowy. Kilku uczniów naszego ZO było wówczas nagrodzonych. Główną nagrodą niewątpliwie jest fakt, ze wszystkie nadesłane prace przez uczniów znalazły się w zbiorze.

Podczas Dnia skupienia jedna z uczennic, Alicja Chudek, wyrecytowała także swój wiersz, pt. Heros, który został nagrodzony na Ogólnopolskim konkursie „Idee olimpijskie w życiu pozasportowym”. Uczennica odwoływała się w swoim wierszu do Boga jako najwyższego Sędzi. W tym dniu wystąpiła również nasza polonistka, pani Agata Świderska, której wiersze również mieszczą się we wspominanym tomie.

Uczniowie wraz z polonistkami uroczyście przekazali tomik ze swoją poezją na ręce Księdza Kanonika, Proboszcza Parafii Stoczek Łukowski, Stanisława Małka.

 


Sukces uczennic

Alicja Chudek, uczennica klasy III Gimnazjum i Kamila Celej, uczennica z klasy V Szkoły Podstawowej zajęły kolejno II i III miejsca w kategoriach Gimnazjum, Szkoła Podstawowa w XVIII Ogólnopolskim konkursie  Idea Olimpijska w życiu pozasportowym, organizowanym przez Prezesa Klubu Olimpijczyka w Wyszkowie, pana Andrzeja Rębowskiego. Patronat Honorowy nad konkursem objął Polski Komitet Olimpijski.

Tematem konkursu było poszukiwanie w życiu każdego człowieka wartości znanych w olimpizmie. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 11 maja 2012 r. w Wyszkowie podczas ceremonii XVII Ogólnopolskiego Turnieju Koszykówki Uczniowskich Klubów Sportowych „Igrzyska Nadwiślańskie 2012”.


Dzień Ziemi

Dnia 27 kwietnia 2012 roku w ZO im. AK w Kisielsku odbył się apel na temat ochrony Ziemi.  Uczniowie z klas II i III Szkoły Podstawowej oraz członkowie Koła Teatralnego Kisielki w humorystyczny sposób przedstawili scenki dotyczące działań ekologicznych. Jakub Miszkurka i Marcin Czarnecki wcielili się w role reporterów Ekoekspresu i sprawdzali stan wiedzy na temat zasad ochrony przyrody w sondzie ulicznej. Usłyszeliśmy między innymi wypowiedzi kobiet na temat dziury ozonowej, hydraulika, uczennic, ucznia, przechodnia, intelektualisty.  W role wcielili się kolejno: Dominika Świeczak i Weronika Olkowicz, Mateusz Świętochowski, Katarzyna Kopeć i Kamila Celej, Arkadiusz Trendak, Andżelika Szerszeń i Artur Zdziebłowski. Katarzyna Pazura i Kinga Paudyna zareklamowały przyrodę i przestrzegły przed zgubnymi skutkami jej niszczenia.  Następnie wysłuchaliśmy rozmowy rybek, które utraciły swe rodziny poprzez zanieczyszczenia w jeziorach i rzekach. Na zakończenie byliśmy uczestnikami koncertu ekologicznego. Uczennice z klasy piątej zaśpiewały melodyjne utwory dotyczące ochrony przyrody. Nie zabrakło oczywiście piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”.

O ochronie przyrody i zasadach ekologicznych należy pamiętać  w ciągu całego roku. Niewątpliwie jednak, takie dni jak Dzień Ziemi, są potrzebne, gdyż przypominają o konieczności dbania o środowisko, uzmysławiają zagrożenia. Pamiętajmy o Ziemi, dbając o nią!

Weronika Olkowicz


 

Wiosna, to ty?!

         Dnia 19.03.2012 roku w naszej szkole odbył się ,,Pierwszy dzień wiosny''. Z tej okazji najpierw pojechaliśmy do Stoczka Łukowskiego na przedstawienie pod tytułem ,,Księżniczka na ziarnku grochu''. Następnie uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach prowadzonych przez uczniów z klasy pierwszej gimnazjum. Na szóstej godzinie  odbywała się prezentacja uczniów miała się zaprezentować wszystkich klas w ustalonych wcześniej strojach. Konkurs przeprowadzono w kilku kategoriach. Po ogłoszeniu wyników, poszliśmy spalić marzannę  - symbol minionej zimy.

         I Dzień Wiosny był miłym dniem.

                                              WERONIKA OLKOWICZ


Konkurs „Szerzyć dobro dla wspólnej miłości”

        Uczniowie z ZO im.  AK w Kisielsku licznie uczestniczyli w Konkursie o bp. Szelążku „Szerzyć dobro dla wspólnej miłości”. Wszyscy uczestnicy otrzymali  skromne upominki i pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcami zostali:

Marlena Wójcik, Emilia Pałysa

Wszystkim gratulujemy!


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Apel Pamięci

        Czym jest dziś patriotyzm? Czym jest dziś dla nas hasło towarzyszące pokoleniom Polaków: Bóg, Honor i Ojczyzna? Odpowiedź można znaleźć w biografiach wybitnych, wspaniałych Polaków, Żołnierzy Wyklętych. Nasz Zespół Oświatowy w Kisielsku, noszący imię Armii Krajowej, szczególnie powinien pamiętać o takim dniu jak Dzień Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie przygotowali i przedstawili z tej okazji na forum szkoły montaż słowno-muzyczny. Nad przygotowaniami czuwały pani Agnieszka Sałasińska i pani Grażyna Koper.


Akcja Nakrętkowa

         Uczniowie z naszego Zespołu Oświatowego, pod opieką p. Agaty Świderskiej, już kolejny rok uczestniczyli  w Akcji Nakrętkowej, której celem jest pomoc potrzebującym poprzez zbieranie korków. Dzieci gromadzą je w domach,  a następnie przynoszą w wyznaczonym terminie do szkoły. Nie brakuje rywalizacji, komu więcej uda się zgromadzić nakrętek. Dzięki temu uczniowie włączają do akcji całe swoje rodziny.  Jak zapewniają uczniowie, akcja zbierania nakrętek w ZO w Kisielsku będzie kontynuowana.


„Echa Bitwy pod Stoczkiem"

         Dnia 14.02.2012 roku, w 181 rocznicę Bitwy pod Stoczkiem, w Zajeździe Rosa w Stoczku Łukowskim odbyła się konferencja pt. „Echa Bitwy pod Stoczkiem". Prelegentami byli: dr Marek Czyrka z Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji w Łukowie, pan Wojciech Krajewski, starszy kustosz z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, pani Marta Starczyk  – z Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Stoczka, pani Hanna Stosio.

          Na uroczystości obecni byli: duchowni z miejscowej parafii, Wójt Gminy Stoczek Łukowski – pan Marek Czub, Burmistrz – pan Ireneusz Szczepanik, Radni Powiatowi oraz Radni Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, kombatanci, dyrektorzy szkół z Gminy i Miasta Stoczek Łukowski, nauczyciele historii, przedstawiciele uczniów z poszczególnych szkół. Swą obecnością zaszczycili potomkowie Dwernickiego, pan Jerzy Adam Mrozowski z córką Dorotą i kuzynką Marią Kawecką.

          Około godziny 10.00 rozpoczął się występ Gminnego Dziecięcego Zespołu Ludowego. Wśród występujących znalazły się uczennice ZO w Kisielsku: Agata i Weronika Olkowicz. Było to dla nich ogromne wyzwanie jak i zaszczyt! Występ przygotowała pani Iwona Gastołek, na akordeonie grał pan Piotr Rosa.

           Zgromadzeni goście byli pod ogromnym wrażeniem całej uroczystości.


Ferie zimowe

             Podczas ferii  zimowych w Zamościu odbywał się obóz zapaśniczy, który trwał od 27 stycznia do 6 lutego.

            Codziennie mieliśmy po dwa treningi: rano około godziny 11:00 i po południu -  około 16:00. Dzień rozpoczynał się śniadaniem o 8:15. Po śniadaniu mieliśmy czas wolny i mogliśmy robić to, na co mieliśmy ochotę. Mogliśmy na przykład wychodzić do sklepów po uzyskaniu pozwolenia. Nie można natomiast było spóźniać się na trening, który trwał około jednej godziny. Po każdym wysiłku braliśmy prysznic. O godzinie 13:00 mieliśmy obiad, po obiedzie czas wolny, aż do ciszy nocnej, która zaczynała się o 22:00. Starsze dziewczyny miały ciszę nocną o godzinie 22:30.

            Obóz zapaśniczy był niewątpliwie lekcją życia. Mimo wszystko pozostaną miłe wspomnienia. To dobry sposób na spędzenie ferii.

Dominika Sobiech

 


Choinka szkolna

           21 stycznia 2012 roku w Zespole Oświatowym im. AK w Kisielsku tradycji szkolnej stało się zadość! Tego dnia odbyła się szkolna uroczystość – Choinka! Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele i niektórzy rodzice.

          Szkolna Choinka to uroczystość z tradycją. Co roku w okresie zimowym, zazwyczaj na zakończenie pierwszego semestru, organizowana jest dyskoteka dla uczniów całego Zespołu Oświatowego. Rodzice przygotowują słodki poczęstunek. Tego dnia do szkoły przybywa Mikołaj i obdarowuje najmłodszych uczniów prezentami. Oczywiście tych grzecznych!

          W tym roku dyskoteka rozpoczęła się o godzinie 15 i trwała do 19. Towarzyszyło jej wiele emocji. Był to czas, w którym uczniowie mogli pobawić się przy rytmach ulubionej muzyki na  udekorowanej i rozświetlonej sali gimnastycznej. Miejsca do szaleństw „na parkiecie” nie brakowało. Uczniowie bawili się znakomicie, tym bardziej, że w perspektywie czeka ich dwutygodniowy odpoczynek! Szkolna Choinka to też swoista nagroda za pracę w pierwszym semestrze.

Weronika Olkowicz


Jasełka

          W czwartek, dnia 22 grudnia 2011 roku w Zespole Oświatowym im. Armii Krajowej uczniowie klas II, III, IV i V Szkoły Podstawowej wystawili na udekorowanej sali gimnastycznej Jasełka. Nad całością czuwały pani Edyta Woźny i pani Agata Świderska.

         Uczniowie przedstawiający historię Narodzin Jezusa wraz z chórem Aniołów przybliżyli magię Świąt. W roli Adama i Ewy wystąpili Marcin Czarnecki i Sandra Chudek. Wężem był Kamil Soćko, Józefem - Sebastian Świeczak, zaś Maryją – Dominika Sobiech. Ogromne wrażenie wywarli na publiczności trzej Królowie, w rolę których wcielili się: Piotr Rosa, Jakub Miszkurka i Patryk Kulczyniec. W roli pastuszków wystąpili: Artur Zdziebłowski, Mateusz Drosio i Adam Osiak. Gospodarzami gospód byli Karol Basek i Arkadiusz Barej. W Jasełkach wziął też udział cały zastęp Aniołów.

        Na koniec, uczennice Dominika Świeczak i Aleksandra Osińska, złożyły życzenia Pani Dyrektor, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły i wszystkim uczniom. Następnie był czas na składanie sobie życzeń i dzielenie się opłatkiem. W tym czasie chór szkolny pod opieką pani Emilii Grabowskiej wykonał kolędę Bóg się rodzi.

         Jasełka wprowadziły wszystkich zgromadzonych w świąteczną atmosferę.

Wycieczka do Siedlec

         Wycieczka do Siedlec uczniów Zespołu Oświatowego im. AK w Kisielsku z dnia 13 grudnia 2011 roku pozostanie dla jej uczestników pięknym wspomnieniem i porcją niezapomnianych wrażeń.

       Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była rozgłośnia Katolickiego Radia Podlasie, gdzie najwspanialszą atrakcją była możliwość mówienia do mikrofonu a następnie odsłuchiwanie własnego głosu w specjalnie wyciszonej sali. Zapoznaliśmy się także z pracą osób w radiu. Kolejną porcją atrakcji był pobyt w Muzeum Diecezjalnym. Ciekawe opowieści pani kustosz sprawiały, że słuchaliśmy wszystkiego o czym nas informowała z zapartym tchem. Zobaczyliśmy sławny i niepowtarzalny obraz El Greco „Ekstaza Świętego Franciszka”. Zachęcam przy okazji pobytu w Siedlcach do obejrzenia go. Tego dnia wybraliśmy się też do kina. Film ,,Listy do M” to porcja wrażeń, śmiechu i wspaniałej zabawy. Podobała nam się obsada aktorska. Myślę, że warto polecić ten film kinomanom.

        Wyjazd był bardzo udany. I choć żal nam, że tak szybko minął, pocieszamy się wspomnieniami, których nikt nam nie odbierze… Czekamy na następne wycieczki.

Jakub Miszkurka

Uroczysta prezentacja książki pt. ”okaleczone przez czas... zapomniane przez ludzi...”

          Dnia 2 grudnia bieżącego roku o godz. 18.00 w siedleckim kościele pw. Męczenników Podlaskich przy ul. Daszyńskiego odbyła się niecodzienna uroczystość, stanowiąca swoistą odpowiedź na pytanie o „dzień dzisiejszy” kapliczek i przydrożnych krzyży wpisanych w krajobraz ziemi siedleckiej, mazowieckiej i podlaskiej.  Była ona połączeniem Eucharystii z prezentacją książki pt. „okaleczone przez czas... zapomniane przez ludzi...” oraz z rozdaniem nagród zwycięzcom konkursu fotograficzno-literackiego organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach i Siedlecką Grupę Literacką „Witraż” pod takim samym tytułem. Uczestnicy konkursu to mieszkańcy mazowieckich i podlaskich miast, miasteczek i wiosek – autorzy wierszy, esejów i fotografii będących współczesną refleksją nad przydrożnymi „małymi kościółkami”, próbujący pytać i odpowiadać: czym są, skoro są takie, jakie są? Dzięki temu konkursowi młodzi i starzy mieszkańcy naszego regionu stali się twórcami tak uroczyście prezentowanej książki, w której znalazły się ich prace.

         Spotkanie rozpoczął pan Krzysztof Tomaszewski z Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”, witając zebranych uczestników konkursu wraz z opiekunami a także innych zaproszonych gości i wszystkich przybyłych. Następnie odprawiona została Msza święta, o której uroczystą oprawę zadbał Chór Miasta Siedlce, wykonujący przy akompaniamencie organów wielogłosowe kompozycje nabożnych pieśni. Gdy Eucharystia dobiegła końca, rozpoczęła kolejna część uroczystości.

          Przygaszono lampy i chór przemieścił się z nawy głównej za ołtarz. Rozpoczęła się niezwykle nastrojowa chwila, w której to młodzi recytatorzy z „Witrażu” pięknie interpretowali wiersze  tych młodszych i tych starszych uczestników konkursu. Ich występy były przeplatane pięknymi występami siedleckich chórzystów. Wszyscy uczestnicy artystycznego spotkania siedzieli oczarowani w kościelnych ławkach, nie śmiejąc się nawet odezwać, gdy ciszę przecinały wyniosłe słowa uwielbienia dla Boga i małych miejsc jego kultu na ziemi.  Gdy część artystyczna dobiegła końca i odśpiewana została ostatnia pieśń, rozległy się gromkie owacje na stojąco. Chór Miasta Siedlce na życzenie widzów zaśpiewał jeszcze  bis.

          Wreszcie nastąpiło rozdanie wyczekiwanych nagród. Na środek kolejno wywoływano uczestników nagrodzonych uczestników konkursu. Wśród nich znalazło się kilka dziewcząt z naszej parafii. Były to: Renata Buczyńska, Emilia Pałysa, Alicja Chudek z Zespołu Oświatowego imienia Armii Krajowej w Kisielsku, skąd uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Barbary Rosa i Agaty Świderskiej oraz Natalia Woźny z Gimnazjum w Stoczku Łukowskim. Otrzymały one piękne nagrody m.in. od Prezydenta Miasta Siedlce i radnych Rady Miasta i Gminy Siedlce. Wszyscy uczestnicy otrzymali tomiki zawierające prace konkursowe, a także pamiątkowe dyplomy.

          Całość uroczystości zrobiła na wszystkich zgromadzonych bardzo pozytywne wrażenie. Sądzę, że nie jest to tylko moje zdanie, gdyż patrząc na liczbę ludzi zebranych tego dnia w świątyni, można śmiało twierdzić, że część z nich była już na imprezach organizowanych przez ,,Witraż” i tym razem także nie wyszli z kościoła zawiedzeni. Piękna oprawa muzyczna i artystyczna uroczystości zmieniła zwykłe rozdanie nagród w niezwykłe misterium przepełnione filozoficznym rozmyślaniem nad Bogiem. Myślę, że podobne uroczystości można powtarzać i inspirować się nimi, by w naszej okolicy też można było w taki  sposób cieszyć się uczestniczeniem w kulturze. Zachęcam wszystkich do przeczytania naszych małych „podarunków serc”, bo książka „okaleczone przez czas... zapomniane przez ludzi” to nietypowa opowieść o kapliczkach i krzyżach, które dla nas są takimi, jak były dla naszych rodziców, dziadków, przodków...

Emilia Kruk


Twórcze spotkanie literackie

         25 listopada 2011r. w Domu Pracy Twórczej ''Reymontówka" w Chlewiskach odbyły się warsztaty literackie pod hasłem: ''Jesienne pogwarki poetyckie". Projekt tego spotkania został wsparty finansowo przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. W spotkaniu udział wzięli uczniowie i opiekunowie z: Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach, Gimnazjum ze Strzały, Gimnazjum z Domanic, Gimnazjum ze Skórca, Gimnazjum z Kisielska, a także młodzi artyści należący do Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”. Warsztaty prowadził pan Krzysztof Tomaszewski – założyciel i instruktor „Witrażu” wraz z panią Barbarą Maksymiuk – komisarzem projektu z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Udział wziął również Pan Stanisław Kowalczyk, którego twórczość została omówiona na spotkaniu. Zespół Oświatowy im. Armii Krajowej w Kisielsku reprezentowały uczennice klas II i III gimnazjum: Emilia Kruk, Renata Buczyńska i Alicja Chudek, którymi opiekowała się Pani Barbara Rosa. Warsztaty były poświęcone żyjącym i nieżyjącym już artystom z regionu Podlasia i Mazowsza. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Naszej grupie przypadł do opisania mieszkaniec Drohiczyna - Lucjan Boruta, kościelny z drohiczyńskiej świątyni, który zaczął tworzyć rzeźby i pisać wiersze po wypadku, w wyniku którego został trwale sparaliżowany. Warto zachęcić wszystkich do zapoznania się z twórczością tego prostego, a zarazem niezwykłego człowieka.

          Pobyt na warsztatach w " Reymontówce" był wielką przyjemnością i szansą na doświadczenie wielu artystycznych przeżyć. W niemal rodzinnej atmosferze nie tylko wymieniliśmy twórcze doświadczenia, poszerzyliśmy swoją wiedzę, ale też zostaliśmy w interesujący sposób zapoznani z historią posiadłości rodziny Reymontów w Chlewiskach przez samego Dyrektora Domu Pracy Twórczej – pana Marka Błaszczyka. Zwiedziliśmy też pracownię i wystawy artystów plastyków chętnie odwiedzających to urokliwe miejsce. Obcowanie ze sztuką organizatorzy wzbogacili smakiem przepysznych regionalnych potraw, jakimi nas ugoszczono. Mamy nadzieję, że będziemy wracać w gościnne progi „Reymontówki”.

Alicja Chudek


Edukacja ekologiczna 

          W Zespole Oświatowym im. Armii Krajowej realizowano działania ekologiczne dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Lublinie pt. "Edukacja ekologiczna prowadzona przez placówki oświatowe z terenu gminy Stoczek Łukowski". Dzięki współpracy z panią Renatą Kruk nauczycielki Grażyna Koper i Jadwiga Staniak napisały  program ekologiczny „Ptaki nasi tajemniczy sąsiedzi”, który był realizowany w od stycznia do listopada 2011 roku.

          W ramach realizowanego programu  przeprowadzone były zajęcia kółka przyrodniczego dla kl. VI
i kółka biologicznego dla  gimnazjum. Ich celem było przybliżenie uczniom różnorodności gatunkowej ptaków, głównie na naszym terenie, ale nie tylko, ich zwyczajów, wyglądu, odgłosów i środowiska życia.    W czasie tych zajęć uczniowie poznali różne gatunki ptaków, ich środowiska życia i zwyczaje. W czasie wycieczek terenowych na pobliskie łąki i pola uczniowie zbierali sznurek z terenów żerowiska bociana białego, który jest wielkim zagrożeniem dla życia piskląt. Uczniowie liczyli i obserwowali gniazda bocianie na terenie obwodu szkolnego.

          Uczniowie samodzielnie lub przy pomocy rodziców wykonali  20 karmników oraz 18 budek lęgowych, które zawieszono w lesie przy współpracy z leśniczym.

        W okresie zimy uczniowie Zespołu Oświatowego  wysypywali pokarm dla ptaków do wykonanych karmików na terenie przyszkolnym oraz przy własnych domach.

         Dzięki sfinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Lublinie comiesięcznie ukazywały się artykuły   w gazetce szkolnej  „Szkolnik” o tematyce przyrodniczej i dotyczące ptaków oraz gazetki ścienne.

         W trakcie trwania programu uczniowie naszej szkoły oraz gminy uczestniczyli w licznych konkursach.

Przeprowadzono;

  1. Gminny konkurs plastyczny dla klas I – III  –„ Bocian w oczach dziecka”
  2. Gminny konkurs wiedzy ekologicznej dla klas IV – VI i gimnazjum „Bądź przyjazny dla środowiska ptaków”.
  3. Szkolny konkurs fotograficzny  „Ptaki naszej okolicy”. 

Odbyły się 3 wycieczki edukacyjne  w celu poznania siedlisk ptaków.

  1. 8.05.2011r. do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego,
  2. 18.05.2011r. do Białowieży, 
  3. 19.09.2011r. do Jaty. 

Uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w  ciekawym spotkaniu z leśniczym.    

 Opracowały: Grażyna Koper i Jadwiga Staniak


Koncert Charytatywny – Koncert Dobrych Serc!

      Po wielu trudach przygotowań, dopięliśmy swego celu. Koncert charytatywny, który przygotowywaliśmy w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Fundacji Nowe Media, odbył się w sobotę, 26 listopada 2011 roku. Uroczystość rozpoczęła się tuż po godzinie 14.00. Na początku głos zabrały pani dyrektor, Barbara Urszula Sałasińska i pani Agata Świderska. Po krótkich słowach powitania zgromadzonych gości rozpoczęły się występy.  

         Jako pierwszy wystąpił charytatywnie pan Piotr Rosa, wykonując piosenkę „Wehikuł czasu” grupy Dżem. Następnie wystąpiła uczennica naszego Zespołu Oświatowego, Emilia Kruk, wykonując utwór Celine Dion pt. ,,My heart will go on”.  Po jej występie widzowie mieli okazję usłyszeć Karolinę Paudyna, śpiewającą utwór z repertuaru Miley Cyrus, ,,The climb”. Swoją twórczość literacką zaprezentowały gimnazjalistki Renata Buczyńska i Alicja Chudek. Następnie uczniowie z naszego gimnazjum przedstawili scenkę opowiadającą o młodych chłopakach z biednych rodzin, którymi zainteresowała się dziennikarka. Gdy scenka dobiegła końca na scenie pojawiła się Emilia Kruk, tym razem z chórkiem,  by przedstawić utwór Cher pod tytułem ,,The shoop shoop song”. Śpiew połączony z układem choreograficznym przypadł do gustu widowni, która nagrodziła wytęp głośnym aplauzem. Wówczas na scenie wystąpiła Karolina Paudyna, tym razem nie śpiewająca, lecz grająca na trąbce utwór grupy Europe ,,Final Countdown”.

          Następnie uczniowie z klas czwartej, piątej i szóstej, ubrani w czarne spodnie, białe koszule i muszki lub krawaty wyrecytowali wiersze. Po ich występach swoje walory wokalne zaprezentowała Julia Słomka. Następnie Alicja Chudek i Emilia Kruk przedstawiły skecz ,,Tofik”, autorstwa znanego kabaretu ,,Ani mru mru”. Odpowiednio dobrane kreacje i swobodna gra przyczyniły się do otrzymania gromkich oklasków od całej publiczności. Po tym na scenę wkroczyła ponownie Renata Buczyńska, tym razem występująca w roli Mariolki ze skeczu kabaretu ,,Paranienormalni”.

       Na koncercie gościnnie wystąpili uczniowie ze szkoły w Jedlance, Kamila Dziurdziak i Robert Tomaszewski, śpiewający drugi już tego dnia utwór Dżemu. Tym razem było to ,,Do kołyski”.

        Następnie pani Emilia Grabowska wyśpiewała „Czas nas uczy pogody”, zaś pani Agata Świderska zaprezentowała swój wiersz pt. „Niecodzienność”. Na zakończenie przemówili przedstawiciele Domu Dziecka ,,Pod Kasztanami” dziękując uczniom i organizatorom koncertu za wspaniałą zabawę i otrzymane słodycze.  Po zakończeniu koncertu większość gości udała się do stoisk z kartami bożonarodzeniowymi by wesprzeć swoimi datkami Dom Dziecka w Siedlcach.

       Zbiórka słodyczy i pieniędzy, tak jak i cała uroczystość zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy 6 dużych koszy słodyczy i prawie 400 złotych w gotówce. Popołudnie upłynęło w radosnej atmosferze. Goście wyszli zadowoleni z zabawy w miłym towarzystwie, ale przede wszystkim usatysfakcjonowani tym, że mogli pomóc maluszkom mieszkający w pobliskim, siedleckim Domu Dziecka. Sądzę, że patrząc na efekt jaki dała tegoroczna akcja warto ponawiać podobne przedsięwzięcia w następnych latach.

Emilia Kruk


Święto Niepodległości

          Dnia 11 listopada 2011 r. uczniowie z Zespołu Oświatowego im. Armii Krajowej w Kisielsku przygotowali pod opieką pań Barbary Rosa i Emilii Grabowskiej montaż słowno-muzyczny poświęcony Ojczyźnie, który przedstawili w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Stoczku Łukowskim. Występ rozpoczął się śpiewanym utworem Jana Pawła II, nawiązującym do słowiańskich korzeni polskich chrześcijan.

Słowiańska duszo tęskna

Idę po świętych śladach…

Słowiańska duszo moja

tyś jest wpatrzeniem w piękno…

          Następnie recytatorka uosabiająca Polskę, wypowiedziała słowa w imieniu Ojczyzny: Nie wiem dokąd iść… Uczniowie z powagą, przejęciem i wielkim szacunkiem recytowali utwory o patriotyzmie. Podniosłe słowa odnosiły się także do współczesności. Występ zakończył się piosenką Marka Grechuty Świecie nasz.

Świecie nasz, świecie nasz,

Chcę być z Tobą w zmowie,
Z blaskiem twym, siłą twą,

Co mi dasz - odpowiedz!

Dzień Patrona w ZO im. AK w Kisielsku 2011

         Dnia 10 listopada 2011 roku obchodziliśmy Święto naszej szkoły – Dzień Patrona. Tego dnia gościliśmy w naszym Zespole Oświatowym Wójta Gminy Stoczek Łukowski, pana Marka Czuba, przedstawicieli duchowieństwa, Księdza Proboszcza, Stanisława Małka i Księdza Prałata, Józefa Huszaluka, radnych, pana Tadeusza Kruka i pana Andrzeja Rosa,  przedstawicieli Armii Krajowej, przedstawicieli Rady Rodziców i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego ZO w Jedlance.

          W tym roku postanowiliśmy nieco inaczej niż zwykle uczcić ten dzień i przedstawić program artystyczny w sposób humorystyczny. Nie zabrakło radosnych piosenek żołnierskich, wykonanych przez chór szkolny, wierszy z humorem o tematyce wojennej, a nawet scenek kabaretowych w wykonaniu uczniów naszego Zespołu Oświatowego. Uczniowie, ubrani w harcerskie stroje z nadzieją i uśmiechem na twarzach recytowali:  A gdy będzie już po wojnie… będzie miło  i spokojnie…

Dzień Patrona Szkoły to ważna uroczystość. Musimy pamiętać, że:

„Przeszłość zachowana

w pamięci jest częścią teraźniejszości". T. Kotarbiński


Warsztaty dziennikarskie MAM!!!

          20 i 21 października 2011 r. odbywały się w naszej szkole warsztaty dziennikarskie organizowane przez Fundację Nowe Media. Uczniowie zapoznawali się z gatunkami dziennikarskimi, ćwiczyli wymowę, dykcję.

          Wkrótce zmierzą się z trudniejszym zadaniem – przeprowadzą projekt, który będzie tematem specjalnego wydania gazetki Alfy i Omegi.

Dzień Edukacji Narodowej

         Święto Edukacji Narodowej przypomina uczniom o trudzie pracy, jaki wkładają w wychowanie młodych pokoleń Nauczyciele.

         Jak co roku, uczniowie Zespołu Oświatowego im. AK w Kisielsku pamiętali o tym święcie. Złożyli najserdeczniejsze życzenia zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy Pani Dyrektor, Barbarze Urszuli Sałasińskiej, Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Pracownikom Szkoły. Ponadto, w ramach wdzięczności przygotowali  pod kierunkiem Opiekuna Samorządu Uczniowskiego, pani Barbary Rosa, humorystyczny program artystyczny. Wszystkim się podobał występ o Bamboszku.


Witaj szkoło!

          Pierwszego września, jak co roku, po uroczystej Mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych zjawiliśmy się w naszej szkole. Uczniowie, nauczyciele, rodzice zebrali się na sali gimnastycznej. Po uroczystym powitaniu wygłoszonym przez Panią Dyrektor wysłuchaliśmy krótkiego występu przygotowanego przez uczniów z naszej szkoły pod opieką pań polonistek. Najmłodsi uczniowie, czyli Pierwszaki, zostały zaproszone na pokład statku, którym wypłyną w rejs szkolny przez ocean wiedzy.

          Następnie Pani Agnieszka Sałasińska przypomniała o rocznicy wybuchu II wojny światowej.

          Tego dnia odbyły się krótkie spotkania organizacyjne uczniów poszczególnych klas
z wychowawcami.

           A więc, witaj szkoło!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Szkolny kanał YouTube

ERASMUS+